CranioMax
CranioMax
CranioMax

نخستین جراحی بازسازی فک تحتانی و صورت با کمک پرینتر سه بعدی در کشور

در روز یکشنبه 2/7/94 اولین عمل جراحی پیوند میکروواسکولار فیبولا به استخوان فک با کمک تکنولوژی پروتوتایپینگ  توسط تیم جراحی گروه جراحی دهان و فک و صورت دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری اعضاء مرکز تحقیقات جمجمه و فک و صورت انجام شد. در این عمل جراحی آقایان دکتر محمد آبادی، دکتر فرزین سرکارات، دکتر امین نوروزی، دکتر علی فاتح، دکتر فاطمه نصرالهی، مهندس پرهام پیرهادی  شرکت داشتند.
دکتر محمدآبادی فوق تخصص جراحی میکروواسکولارو زیبایی فک و صورت در خصوص این عمل بیان نمود:
یکی از ویژگی های خاص این جراحی در این است که از تکنولوژی طراحی سه بعدی از روی سی تی اسکن بیمار و آماده سازی مدلی از پلاستیک سخت قبل از عمل جهت مرور و انجام عمل بر روی مدل و تکنیک پیوند میکرووسکولار عضو دهنده به محل گیرنده حین عمل استفاده شده است و می توانیم بگوییم این جراحی جزء اعمالی است که نخستین بار درایران انجام می شود.
درادامه دکتر فرزین سرکارات در  خصوص شرح حال بیمار گفت : بیمار آقای۳۷ ساله ای است که  دچار سرطان در ناحیه فک شده و در حدود 5/2 سال پیش تومور بدخیم به همراه استخوان نیمه فک پایین برداشته شده و لنف های گردنی به خوبی طی جراحی پاکسازی شده و بعد از 2 سال پیگیری و انجام درمانهای جانبی از قبیل شیمی درمانی و رادیوتراپی برای انجام جراحی بازسازی فک آماده شده است.

 
 
ایشان اضافه کرد: برای این که دقت جراحی افزایش و زمان عمل کاهش یابد ، مدلی را به کمک تکنولوژی مدل سه بعدی  و کمک مهندسین پزشکی طراحی کردیم و این عمل را یکبار در کامپیوتر انجام دادیم و پس از بررسی محلهای برش استخوان پیوند دهنده از پای بیمار شابلونی طراحی شد و سپس مدل استخوان پا روی مدل طراحی شده فک  وبر روی پلیت فلزی شکل داده شد و در نهایت مدلها و پلیت استریل و در حین عمل استفاده شد.

 
 
ایشان به سایر ویژگی های این جراحی نادر اشاره کرد و گفت : ما مدتی قبل از انجام این جراحی با دانشگاه هامبورگ آلمان ارتباطی برقرار کردیم و در حال حاضر یکی از پزشکان مجرب این دانشگاه جناب آقای دکتر محمدآبادی جراح فک و صورت و فوق تخصص جراحی میکروواسکولار به ایران آمده اند که سرپرستی این عمل را به عهده دارند.  
لازم به ذکر است که انجام  این گونه اعمال جراحی نیازمند به تشکیل یک تیم همکار قوی میباشد. در این عمل حدود 6 نفر جراح همزمان در دو گروه عمل جراحی را انجام می دهند و تیم بیهوشی نقش بسیار مهمی در  این نوع اعمال طولانی مدت ایفا می کند.
دکتر غلامی به عنوان  سرپرست تیم بیهوشی در بیمارستان بو علی تفاوت و کامپلیکیشنها و مراقبت های خاص این نوع اعمال  جراحی طولانی مدت  مانند خونریزی ،کنترل فشار  حین عمل و مراقبت  ICU  بعد از عمل را مطرح نمودند.
 

تصاویر زیر صحنه های جراحی هستند و ممکن است برای بعضی افراد آزار دهنده باشددرباره مرکز

مرکز تحقیقات جمجمه، فک و صورت با همت و پشتکار اعضا هیات علمی دانشکده دندانپزشکی آزاد اسلامی و حمایتهای مسئولین محترم و ریاست واحد دندانپزشکی در دی ماه سال 1393، شروع به فعالیت نمود.

تمامی مطالب و عکس های سایت متعلق به این وب سایت می باشد .

© Copyright 2014 - CranioMax - Powered by Aranian.com

Google Analytics Alternative